Skip to content
خرداد 1403
ترانزیت چیست؟

ترانزیت چیست؟ تعرفه ترانزیت در قبض برق چطور محاسبه می شود؟

Posted byبرقتو
خرداد 1403

نرخ ترانزیت، یکی از پارامترهای مهم در محاسبه هزینه برق مصرفی شرکت‌های بزرگ تولیدی و صنایع است. این نرخ معمولا در ماه‌های ابتدایی هر سال از سوی وزارت نیرو ابلاغ و روی قبض برق اعمال می‌شود.
برقتو در این گزارش به بررسی تاثیر هزینه ترانزیت بر مبلغ قبض برق و نحوه محاسبه آن برای واحدهای صنعتی پرداخته است.

تزانزیت برق چیست؟

هزینه ترانزیت برق یکی از عوامل اثرگذار بر مبلغ قبض برق صنایع و یکی از عوارضی است که دولت از شرکت‌های صنعتی دریافت می‌کند. دریافت این هزینه از سال 1398 در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته است.
هزینه ترانزیت برق در واقع مبلغی است که بابت استفاده از خطوط انتقال برق، از صنایع دریافت می‌شود. این هزینه در سطوح ولتاژی مختلف از جمله فوق توزیع، فشار متوسط و فشار ضعیف دریافت می‌شود و رقم آن برای هر یک از این سطوح متفاوت است.

نرخ ترانزیت برق بر چه اساسی دریافت می‌شود؟

نرخ ترانزیت برق بر اساس هر کیلووات ظرفیت قراردادی که به عنوان ظرفیت ترانزیت از آن یاد می‌شود، به صورت ماهانه محاسبه، اعلام و در قبض برق اضافه می‌شود. این نرخ بر اساس قیمت تبدیل انرژی سال گذشته از سوی دولت تعیین و به وزارت نیرو ابلاغ می‌شود و در اوایل هر ماه از سوی شرکت مدیریت برق ایران به استحضار اهالی صنعت می‌رسد.
برای نمونه، در سال 1402 نرخ ترانزیت ماهانه برق برای سطح انتقال و فوق توزیع، 304 ریال برای هر کیلووات مصرف بوده است. این رقم برای فشار متوسط 435 ریال و برای فشار قوی 604 ریال بوده است.

آیا می‌توان هزینه ترانزیت برق را کاهش داد؟

صنایع بزرگ و مشترکانی که قدرت قراردادی بین یک تا پنج مگاوات دارند، می‌توانند درخواست کاهش موقت قدرت قراردادی را به وزرات نیرو ارائه دهند. در مورد این دسته از صنایع، هزینه ترانزیت بر اساس میزان قدرت کاهش یافته، محاسبه می‌شود. البته این موضوع فقط مربوط به حق ترانزیت است و سایر تعهدات این شرکت‌ها با کاهش قدرت به زیر یک مگاوات، ملغی نخواهد شد. برای نمونه، مصوبات وزارت نیرو درباره خرید برق از شرکت‌های خرده فروشی برق، استفاده از قراردادهای دوجانبه و بورس انرژی همچنان پابرجا خواهد بود. همچنین برای این اقدام در آیین نامه مذکور، تبصره‌هایی نیز پیش بینی شده است. برای نمونه، حداقل مدت کاهش موقت قدرت، 1.5 سال و حداکثر مدت آن، سه سال تعیین شده است.
در صورتی که مشترک قبل از پایان حداقل مدت کاهش، دوباره درخواست افزایش قدرت کند یا اینکه مشخص شود، در این مدت بیش از قدرت کاهش یافته از برق استفاده کرده است، تمامی قبض های برق صادره از زمان درخواست کاهش قیمت، دوباره بر اساس حق ترانزیت، تعدیل قیمت می شود و مشترک باید بدهی‌های ایجاد شده خود را با قیمت تعدیل شده به وزارت نیرو پرداخت کند. البته در صورتی که زمان فوق (1.5 سال) گذشته باشد و شرکت تقاضای افزایش قدرت دهد، مبلغ قبوض برق صادر شده در این مدت 1.5 ساله تغییر نخواهد کرد.
همچنین بر اساس این تبصره‌ها، برخی از هزینه‌های کاهش قدرت در صورتیکه با تغییر ولتاژ همراه باشد، از مشترک دریافت می‌شود. برای نمونه می‌توان به تغییر وسایل اندازه‌گیری چه در زمان کاهش و چه در زمان افزایش قدرت اشاره کرد.
درخواست کاهش قدرت فقط دو بار از طرف یک شرکت به وزارت نیرو قابل ارائه است و در مرتبه سوم، قدرت برق آن شرکت به طور دائمی کاسته خواهد شد. در این صورت شرکت‌ها باید بر اساس بند 59 آیین نامه، درخواست دائمی افزایش قدرت را به شرکت برق ارائه کنند.

کاهش هزینه ترانزیت با ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی و برق سبز

شرکت‌های بزرگ تولیدی و به ویژه شرکت‌هایی که مصرف برق بالای پنج مگاوات دارند، می‌توانند برای کاهش هزینه ترانزیت و بسیاری دیگر از هزینه‌های قبض برق مصرفی خود، اقدام به تاسیس نیروگاه حرارتی یا خورشیدی کنند. این موضوع در قانون پیش بینی شده است و حتی وزارتخانه های جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی نیز آمادگی دارند که زمین در اختیار این شرکت‌ها قرار دهند.
شرکت‌ها با ایجاد نیروگاه خورشیدی و تولید برق سبز می‌توانند بخشی از برق مورد نیاز خود را از این طریق تامین کنند و حتی بخش دیگری از برق تولیدی را از طریق بورس انرژی یا شرکت‌های ارائه دهنده پلتفرم خرده فروشی برق به سایر شرکت‌هایی که به آن نیاز دارند، بفروشند.

خرید برق از «برقتو»

برقتو، نخستین پلتفرم خرده فروشی برق در ایران است که خدمات خود را به صورت قرارداد دوجانبه به صنایع و سازمان‌های نیازمند خرید برق ارائه می‌دهد. همچنین امکان خرید اعتباری برق و تصفیه حساب مدت‌دار نیز در برقتو فراهم شده است. برقتو در این پروسه از الگوریتم‌های هوشمند برای محاسبه تعرفه برق منطقه‌ای و تخفیف‌های سیستمی استفاده کرده است.
علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به وبسایت bargheto.com مراجعه کنند یا با شماره تلفن 02191304243 تماس بگیرند.